Mennyit lehet most alkudni egy ingatlan hirdetési árából?
Nyugat-Európában már 25-30 százalékos ingatlanárcsökkenésről is hallani, Magyarországon azonban az ingatlanjukat eladni kívánó tulajdonosok csak nagyon nehezen engednek az árból.
A vevők általában megpróbálnak alkudni, de az eladók erre sok esetben nem nyitottak, és nem akarnak engedni az általuk elképzelt árakból. Az általános elvárás az eladó lakások tulajdonosai részéről, hogy az ingatlanosok először hirdessék magasabb áron az ingatlant, amire általában egyetlen érdeklődő sem érkezik, ebből a szakértők azt a következtetést vonták le, hogy jelenleg még a reális áron meghirdetett ingatlanok hirdetési és eladási ára között is legalább 5 százalékos különbségről beszélhetünk, a túlárazott ingatlanoknál ennél jóval nagyobb az eltérés.
Ma a vevők csak olyan ingatlant vesznek komolyan, amelynél lehetőséget látnak arra, hogy megfelelő árszintre tudják az árát lealkudni, és ha eleve túl magas az induló ár, meg sem próbálkoznak vele. A hirdetési és a valós értékesítési árak között jelenleg átlagosan 5-10 százalékos különbség jellemző, az eladók nem hajlandók alkura, vagy csak minimálisan. Aminek persze az az eredménye, hogy alig van mozgás az ingatlanpiacon.
Olykor a vevők ugyanakkor olyankor is megpróbálnak nagyot alkudni, ha az adott ingatlan nincs túlárazva. Ilyenkor érthető, ha a tulajdonos nem megy bele az árcsökkenésbe. A korábbinál jóval nagyobb alkukra kell számítaniuk az eladóknak, hiszen amíg az elmúlt években az 5 százalék körüli alku volt az elfogadott, ma már 15-20 százalékos különbségek is előfordulnak. A kiemelt árazású helyszíneken viszont akad olyan ingatlanértékesítés, amikor az induló árat akár harmadával is kénytelen csökkenteni annak tulajdonosa, hogy megfogjon egy komoly vevőt.
Forrás: KSH, zenga.hu
Hozzászólások (0)