fotózás - Mielőtt nekiállunk fotózni, van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni. Lehetőleg tiszta időben, napsütésben, felhúzott redőnyök (széthúzott sötétítő függönyök) mellett történjen a fotózás. Ugyanakkor nem árt, ha rend és tisztaság van: amit lehet, pakoljunk el szem elől. Kezdve az előszobában szétdobált cipőktől, a száradó ruhákon át, a mosogatóban maradt tegnapi edényekig. Plusz pontot ér egy vázában virág, vagy egy tál gyümölcs az asztalon - és máris otthonosabb a lakás. Fotózás előtti tippek itt.
árképzési tanácsadás - A helyszíni szemlét követően adok egy általam reálisnak ítélt hirdetési ár javaslatot, ami nem feltétlenül azonos az értékbecslés eredményével. Szerencsés esetben találkozik a tulajdonos elképzelésével, de gyakran előfordul, hogy téves, vagy elavult információk miatt, esetleg érzelmi okból túl-, vagy alulárazná az eladó a kínált ingatlant.
szövegírás - A szövegírás az egyik legösszetettebb része a munkámnak. Cél, hogy a vevő bele tudja magát képzelni a leendő otthonába. Fontos az ingatlan előnyeinek meglátása, és a pontenciális vevőt megszólító kulcsszavak alkalmazásával az ingatlan adta életérzés átadása. Ugyanakkor az érdeklődők egyre tudatosabbak: igénylik, hogy minden, számukra lényeges információt megkapjanak. Ma már nem elegendő leírni, hogy milyen fűtés van és miről jön a melegvíz. Az ingatlan környezete, a szomszédok, a közlekedés, a zajterhelés, a közelben elérhető intézmények legalább olyan fontosak, mint az előbbiek.
alaprajz készítés - Egy átlátható, letisztult alaprajz sokat segíthet, hogy a terek, térkapcsolatok értelmezhetőek legyenek annak is, aki még nem járt az ingatlanban. A vevő láthatja, hogy pl. a szobák egybe- vagy külön nyílnak, hogy össze lehet-e nyitni helyiségeket, stb... A jó alaprajz készítésének és a valós alapterület meghatározásának előfeltétele a pontos felmérés, melyet lézeres távolságmérővel végzek.
alternatív alaprajz - Régebbi tervezésű ingatlanok esetén általános tapasztalat, hogy a mai családmodell igényeivel köszönőviszonyban sincs a terek elrendezése. Ilyenkor szoktam a potenciális vásárló feltételezett igényeire átalakított alaprajzot is készíteni, megmutatva az ingatlanban rejlő lehetőségeket.
az ingatlan jogi helyzetének tisztázása - Az ingatlan pontos címe, helyrajzi száma, tulajdonosi szerkezete és terhei mind-mind kiolvashatók a tulajdoni lapból, amit minden esetben elkérek. Családi ház esetén a Közműtérképen és lehetőség szerint a Térképmásolaton is ellenőrzöm a valós és a feltüntetett épületrészek egybeesését. Ha eltérés mutatkozik, az hátráltathatja az értékesítést, meghiúsíthatja a hitelfelvételt. Ilyenkor szükség lehet a helyszínrajzon nem, vagy tévesen szereplő épületrészek felrajzoltatására, aminek ügyintézésében minden lehetséges segítséget megadok.
kulcskezelés - Előfordul, hogy az eladó már nem lakik az eladó vagy kiadó ingatlanban, és nem szeretné azzal tölteni az idejét, hogy oda-vissza utazgasson és kísérgesse az érdeklődőket. Ha kapok kulcsot, azt biztonságban, elzárt szekrényben tartom, és kizárólag akkor veszem magamhoz, amikor a bemutatást végzem.
hirdetés - Már magát a hirdetés megjelentetését is komoly munka előzi meg, és inkább nevezném hirdetési stratégiának, mint pusztán hirdetésnek. A kezdeti hirdetési ár kialakítása egy dolog, viszont a piac folyamatosan alakul, mindig kerülnek ki új ingatlanok, és törlődnek az eladottak. Változnak a hitelezési feltételek és az állami támogatások köre is. Lassan ott tartunk, hogy a gazdasági környezet úgy változik, akár az évszakok. Ezért érdemes rendszeresen felülvizsgálni a lehetőségeket, és a hirdetést eszerint módosítani: átírni a szöveget, évszaknak megfelelő, új fotókat feltölteni, esetenként árat változtatni, ami mindkét irányt (fel/le) jelenti.
ajánlatkezelés, ártárgyalás - A közvetítői munkám kiemelkedő fontosságú része az ajánlatok kezelése. Legfontosabb feladatomnak a megbízóm céljainak megfelelő ajánlat megszerzését tartom. Eladói oldalról nézve egy ajánlat akkor ér valamit, ha a vevő hajlandó nyomatékod adni a szavának, 1-2% ajánlati biztosíték megfizetésével. Több ajánlat közül pedig mindig az eladó választja ki a számára legmegfelelőbbet.
adásvételi szerződés előkészítés - A vételár, a fizetési ütmezés és a birtokba adás mellett sok egyéb részlet lehet, amiben meg kell állapodni: pl. milyen bútorok, berendezési tárgyak maradnak a lakásban, mi legyen az udvaron lévő lommal, mi lesz, ha nem tud időben fizetni a vevő, stb. Ha minden paraméterben sikerült megegyezni, a szerződés lényegi elemeit és a felek adatait megküldöm az adásvételt szerkesztő ügyvédnek, akivel időpontot egyezetetek az aláírás és pénzátadás lebonyolítására, és ahová én is minden esetben elkísérem az ügyfeleimet.
adó- és illetékszámítás - Öt éven belül szerzett ingatlan eladásakor SZJA fizetési kötelezettség keletkezhet, vásárláskor pedig vagyonszerzési illeték terheli a kasszát - de mindkét esetben vannak kivételek. Segítek a fizetendő összeg megállapításában, hogy a résztvevők minél pontosabb képet kapjanak az adásvételhez kapcsolódó költségekről.
tulajdonosváltással kapcsolatos szolgáltatói ügyintézés - Ha valakinek nehézséget okoz, átvállalom a közműszolgáltatók felé szükséges bejelentések megtételét.
+1 - Gyakori, hogy a vételárat a vevő részben lakáskölcsönből és/vagy állami támogatásból szeretné megfizetni. Ha igényt tart rá, a teljes hitelezési folyamatban segítségére leszek, amelyről a "Szolgáltatások /Hitelügyintézés" menüpontban tájékozódhat.