Hogyan készítsük fel a lakásunkat eladásra? 1. rész
A tavalyi mélypont után az ingatlanpiac talán kezd magához térni: újra emelkedik azok száma, akik lakás-, vagy házvásárláson gondolkodnak, amit remélhetően előbb-utóbb tettek is követnek. Ennek első megnyilvánulása, hogy növekszik a főbb ingatlan hirdető portálok látogatóinak (keresőinek) száma, illetve emelkedik az ingatlan bemutatások száma. Sokan kíváncsiak, mit érdemes tulajdonosként elvégezni, mielőtt kilépünk a lakáspiacra. Vannak-e olyan trükkök, tippek, amelyeket érdemes betartani? Erre próbáltam összeszedni a válaszokat. Nézzük!
Az ingatlanközvetítéssel foglalkozó szakemberek tudják, hogy ugyanúgy, mint más piacokon, a lakáspiacnak is megvannak a sajátosságai, kiemelt és valamivel gyengébb időszakai. A lakáspiaci keresletet kevésbé befolyásolja az időjárás, sokkal inkább nevezném specifikusan változó irányúnak egy-egy szezon alatt, amit felváltva mozgatnak az igény-szálak. Ilyen például esküvői időszak, vagy a tanévkezdés. A téli hónapokra ugyan jellemzőbb az információgyűjtés, de egy megfelelőnek ígérkező ingatlanról senki nem mond le csak azért, mert borongós idő van...
Mások szerint egy jó lakásnak az év minden szakában sikere van.
Ha megszületett az elhatározás, mindenképp megéri átgondolni, mit tehetünk azért, hogy az eladásra kínált ingatlanunk minél versenyképesebb legyen a lakáspiacon, hogy valóban olyan állapotban legyen, amit a vevő is szívesen lát.
1. Ha van olyan hibája az ingatlannak, ami kisebb beavatkozással orvosolható, tegyük meg! Hívjunk egy ezermestert! Tegyük rendbe az évek óta húzódó apróságokat, ha csöpög a csap, letört egy szekrényfogantyú, nyikorog a bejárati ajtó, vagy viseltes a redőnyhúzó, stb.
2. Egyesek szerint nem érdemes festeni, mert a vevő ízlése merőben eltérhet a miénktől, és senki nem fogja megfizetni, ha kifestetünk értékesítés előtt. Én meg azt mondom, az első benyomás a legfontosabb, tehát fessünk! Ez nem akkora költség, mint amennyit hozhat a konyhára, ergo ez egy jól megtérülő befektetés. Tipp: lehetőleg semleges, világos színt válasszunk, mert tisztaságot sugall és növeli a teret.
3. A kevesebb néha több - elv mentén haladva kijelenthetjük, hogy egy bútorokkal telezsúfolt szoba kevésbé mozgatja meg az ember fantáziáját, míg kevesebb bútorral egy kisebb szoba is tágasabbnak hat. Ha továbbköltözünk, a felesleges bútorok elszállítása amúgy is plusz költség lenne. Tehát szabaduljunk meg a feleslegtől: adjuk el, vagy adjuk oda valakinek.
4. A bejáratot, előteret vagy a kaput és az udvart mindig tartsuk rendben, tisztán! Végezzünk egy alapos nagytakarítást! Az apróságokat se hagyjuk ki, töröljük le a villanykapcsolókat, kilincseket, ajtófélfákat, a szekrények tetejét! Ha társasházi lakásáról van szó, és messze nem tökéletes a lépcsőház tisztasága, vegyük a fáradságot, és seperjünk, mossunk fel mi magunk, ugyanis a mi érdekünk, hogy ne menjen el a kedve a vevőnek, még azelőtt, hogy belépne a kiszemelt lakásba.
5. Készüljünk fel a vendég fogadására. Pakoljuk el a felesleges cipőket az útból, ürítsük ki a mosogatót, tegyük el a ruhaszárítót, a szennyest, a hűtőmágnes gyűjteményt, stb. Legyen rend a lakásban!
6. Redőnyök és egyéb árnyékolók: a sötétítő függöny feladata, hogy naplemente után se lássanak be a lakásba, ahogy ugyanezt a célt szolgálják a redőnyök is. Azonban most ezeket amennyire lehet, iktassuk ki, hadd lássa a vevő, hogy milyen szép, világos, milyen jól benapozott az ingatlan! A mesterséges fényekkel csínyján bánjunk: csak ott kapcsoljuk fel, ahol ez vagy feltétlenül muszáj, vagy épp különleges, meghitt hangulatot ad.
7. Óvatosan a kis házi kedvencekkel! Ha állatot tartunk, az eledel-maradványokra és a szőrszálakra mindenképp ügyeljünk, és arra is gondolni kell, hogy van, aki allergiás a macskára vagy fél a kutyától.
8. Jobban el tudja képzelni a leendő tulajdonos sajátjának a lakást, ha a lehető legkevesebb személyes tárgyunk van szem előtt. Erre az időre inkább pakoljuk el az oda nem illő dolgokat. Helyette a tereket szobanövényekkel, egy-egy jól elhelyezett friss csokor virággal, a konyhát egy tál gyümölccsel, vagy frissen sütött, illatozó süteménnyel tegyük barátságosabbá.
9. Szellőztessünk! A vendég érkezése előtt 10-15 perccel egy alapos szellőztetés többet ér, mintha légfrissítőt vagy füstölőt használnánk, ráadásul mindenkinek más az ízlése. Viszont jó ötlet lehet frissen lefőzni egy kávét. Illata az otthon melegét árasztja és meg is tudjuk vele kínálni a látogatókat.
További tippekért olvass bele a II. részbe!
Hozzászólások (0)